BOSCH BOSCH GWS24-230LVI
9”/230mm ANGLE GRINDER 2400w
9”/230mm ANGLE GRINDER 2400w
MANUFACTURE CODE: 0601893H40
Description
BOSCH 230mm Angle Grinder (GWS24-230LVI)
Buy BOSCH Angle Grinders online and save more on normal retail pricing!
  • Equipped with a powerful 2400 Watt motor
  • Light weight 5.5kgs
  • Vibration control reduces vibration by 50%
  • Includes a kickback stop which will shut the grinder down if the disc is jammed
  • Restart protector ensures the angle grinder will not restart after a power cut
  • Easy to handle soft grip
  • Dust protected armoured coils to extend tool life
  • Disc diameter 230mm
Manufacturer Website
www.bosch-pt.co.nz
Product Enquiry
Similar item(s) viewed by others
MILW M18FDGRB0
M18 FUEL Die Grinder with Slide Switch - Tool Only - Milwaukee
View Item
SP81313BU
5" (125mm) Brushless 18V Angle Grinder - Bare Tool - SP Tools